Sara Miljković najbolja seniorka turnira

Finalnim borbama završeno je ovogodišnje 13. izdanje Kupa nacija u ženskom boksu. Na jednom od najjačih ženskih bokserskih turnira na svetu, u proteklih pet dana u Somboru borile su se 104 bokserke iz deset zemalja sveta, u svim težinskim kategorijama, od školarki, preko omladinki, juniorki, do seniorki. Poslednjeg dana u centru pažnje bile su dve domaće bokserke. Jedan od najboljih finalnih mečeva bio je sudar između Dragane Jovanović i 29-godišnje Uzbekistanke Azize Jakubove u konkurenciji seniorki do 52 kg. Uzbekistanka je treća bokserka planete, sedam puta šampionka svoje zemlje, u Parizu će ove godine po drugi put učestvovati na Olimpijskim igrama. Nakon velike borbe i sjajnog boksa i nakon sudijskog nadglasavanja odlučile da pobeda pripadne Jakubovoj. Pravi spektakl bio je i sudar u superteškoj kategoriji između srpske bokserke Sare Miljković i Kazahstanke Asel Toktasin. Miljkovićeva, odnedavno članica Bokserskog kluba Sombor bila je šampion sveta u kik boksu u konkurenciji juniorki i odlučila da se od sada bavi boksom. Ova odluka ispostavila se kao pun pogodak, jer je već na njenom prvom boks takmičenju odnela naslov šampiona turnira i savladavši na putu do pobedničkog postolja dve izuzetne Kazahstanke. Pored ove dve medalje, poslednjeg dana turnira osvojeno je i još jedno srebro. Omladinka Marija Lukić (57 kg) nije uspela ozbiljnije da se suprostavi Ruskinji Sofiji Kulaevoj. Dan ranije poraze u finalnim mečevima svojih težinskih kategorija pretrpele su školarke Andrijana Anđelić (60 kg) i Jovana Benčik (70 kg). Juniorka Nataša Lukić (50 kg) osvojio je bronzanu odličje. Bez medalje je ostala jedino Saška Krstić (70 kg) koja je poražena u svom prvom meču turnira. Za najbolju juniorku proglašena je Ruskinja Kristina Borisenko, najbolja omladinka je Emili Rzajeva iz Azerbejdžana, seniorka Sara Miljković. Za najbolju stranu bokserku proglašena je Uzbekistanka Firuza Kazakova. Najbolji sudija je Rus Biarto Radnaev. Trofej namenjen najboljoj reprezentaciji turnira u svim kategorijama otišao je u ruke ruske selekcije koja je osvojila sedma zlatnih medalja. Prvo mesto pripalo je Rusiji i u konkurenciji omladinki, druga je reprezentacija Rumunije, treći je Azerbejdžan. U konkurenciji seniorki prvo mesto osvojio je tim Srbije, na drugom mestu našla se ekipa Uzbekistana, treći je Kazahstan. Organizatori 13. po redu izdanja Kupa Nacija u boksu za žene, kao i predhodnih godina su Bokserski savez Srbije, uz podršku Bokserskog kluba „Sombor“ i grada Sombora. Mečevi finala prenošeni su direktnom prenosu putem TV Arena Fajt kanala.