Rukometni Kup Vojvodine u Odžacima

Finalne utakmice Kupa Vojvodine za rukometaše i rukometašice biće odigrane u sredu, 21. februara u Sportskom centru Odžaci. Prve će na teren od 16.30 sati rukometašice “Vrbasa” i “Minakve” iz Novog Sada koje će odlučivati o pobedniku Kupa u ženskoj konkurenciji, dok je za 18.30 sati zakazano finale u muškoj konkurenciji u kome se sastaju novosadska “Vojvodina” i “Dinamo” iz Pančeva. Povodom predstojećeg sportskog događaja koji će biti održan pod krovom “hrama sportova” u Odžacima, danas je organizovana konferencija za medije na kojoj su se novinarima obratili predsednik UO Rukometnog saveza Vojvodine Borislav Perović, treneri i igrači klubova koji učestvuju u finalu, kao i predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković kao predstavnica domaćina. Kup Vojvodine je najmasovnije takmičenje u organizaciji RSV, a održava se već devet godina zaredom. Poslednjih pet godina oba finala igraju se na istom mestu. Ove godine organizaciju finalnih utakmica RSV poverio je opštini Odžaci. – Velika nam je čast što smo kao opština dobili priliku da organizujemo jedan ovako veliki sportski događaj, praznik za sve ljubitelje sporta. Moram da kažem da smo kao lokalna samouprava i Sportski savez opštine Odžaci uložili dosta napora da se sport u našoj opštini omasovi i da smo u proteklom periodu imali dosta manifestacija, a finalne utakmice Kupa Vojvodine u rukometu su kruna našeg rada u vremenu koje je iza nas – rekla je predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković. Ona je pozvala sve ljubitelje sporta da u sredu dođu u Sportski centar Odžaci i uživaju u ovom velikom sportskom događaju. Predsednik UO RSV Borislav Perović veruje da će Odžaci biti dobar domaćin i da će finalne utakmice Kupa biti organizovane na vrhunskom nivou. – Ono što smo se potrudili svi zajedno to je da ove godine obezbedimo direktan prenos u programu Radio-televizije Vojvodine, tako da ta cela manifestacija dobija mnogo više na značaju. Uveren sam da ćemo i na taj način doprineti popularizaciji sporta, naročito rukometa, kako u Vojvodini tako i u Odžacima gde će biti odigrano finale – kazao je predsednik UO RSV. Perović je podsetio i da će pobednici Kupa Vojvodine obezbediti učešće na fajnal foru Kupa Srbije, što će prema njegovim rečima biti dodatni motiv ekipama koje učestvuju u završnici kup takmičenja na teritoriji Vojvodine.
Plasman u finale Kupa u ženskoj konkurenciji obezbedili su ŽRK “Minakva” iz Novog Sada i ŽRK “Vrbas” iz Vrbasa, dve ekipe koje igraju u Super B rukometnoj ligi Srbije i bore se za ulazak u najviši stepen takmičenja.
Klub iz Vrbasa predvodi mlada golmanka Jovana Vasiljković, koja će kao rođena Odžačanka sigurno imati veliku podršku domaće publike. – Velika mi je čast da posle nekoliko godina igram pred svojom publikom i da se borim za najveći trofej u mojoj dosadašnjoj karijeri. Potrudićemo se da kao ekipa pružimo svoj maksimum i mislim da možemo da osvojimo pehar. Očekujem korektnu borbu, jako dobru utakmicu i želela bih da pozovem sve moje Odžačane i sve moje drugare da podrže moj klub i mene – izjavila je članica ŽRK “Vrbas”. Trener Vrbašanki Milutin Lučić kaže da je za njegov klub velika čast to što se našao u završnici Kupa Vojvodine i da će se ekipa potruditi da opravda ulazak u finale. – Samim ulaskom u finale Kupa Vojvodine ŽRK “Vrbas” je napravio najveći uspeh do sada, nikada nismo bili učesnici završnice i mislim da možemo rasterećeno ući u predstojeću utakmicu i dati sve od sebe da osvojimo trofej i nađemo se u polufinalu Kupa Srbije – istakao je Lučić. I ŽRK “Minakva” iz Novog Sada ulazi u završnicu Kupa Vojvodine sa ciljem da nakon finalne utakmice podigne pehar namenjen pobedniku. Novosađanke su sa pet osvojenih pehara najtrofejnija ekipa u tom takmičenju koje se igra od 2009. godine. – Očekujemo dosta neizvesnu utakmicu, “Vrbas” ima ulogu favorita, doveli su pojačanja, ali mi idemo na pobedu i došli smo po šesti naš pehar i spremni smo za tu utakmicu – kaže rukometašica “Minakve” Marija Dmitrović. Trener ekipe iz Novog Sada, Đuro Tojagić, rekao je da u sredu očekuje spektakl jer će se sastati dve najbolje ekipe u Vojvodini, kada se radi o ženskom rukometu. – Očekujem veliku borbu, “Vrbas” se u prethodnom periodu pojačao sa dve-tri igračice, a mi smo ostali bez dva važna beka. Sigurno neće biti lako, očekujem neizvesnu borbu do kraja i da će pobednik biti odlučen u zadnjim minutima utakmice – ističe Tojagić. Finale u muškoj konkurenciji biće po kvalitetu u rangu finala nacionalnog kupa jer se sastaju dva srpska predstavnika u regionalnoj SEHA ligi, petostruki uzastopni prvak države “Vojvodina” iz Novog Sada i branilac trofeja pobednika Kupa Vojvodine “Dinamo” iz Pančeva. Igor Čagalj, rukometaš “Vojvodine”, najavio je muško finale kao duel dve najkvalitetnije ekipe trenutno u Srbiji i pozvao je publiku da dođe u što većem broju. – Dolazimo maksimalno motivisani i maksimalno se pripremamo za tu utakmicu. Verujem kako u sebe tako i u svoju ekipu, kao i u stručni štab da ćemo uspeti da osvojimo Kup – rekao je Čagalj. Na klupi Novosađana nalazi se legendarni trener Kasim Kamenica, koji je kazao da mu je žao što “Vojvodina” i “Dinamo” neće igrati za trofej Kupa Srbije, jer to kvalitetom zaslužuju. Pobednika u finalu će, prema njegovom mišljenju, odlučiti nijanse. – Ekipa “Dinama” je već tri puta dobila “Vojvodinu” i po toj činjenici se nameće da je i određeni favorit pred ovu utakmicu. Uz punu dvoranu, očekujem jedan istinski derbi i vrhunsku utakmicu. Iza nas je period ozbiljnog rada i moj sastav sigurno je da može pružiti bolji otpor “Dinamo”, nego što je to bilo u prethodnim susretima. Smatram da ćemo zajedno sa “Dinamom” biti učesnici jednog velikog spektakla i da će svi iz dvorane izaći zadovoljni – izjavio je trener RK “Vojvodina”.
Rukometaš “Dinama” Uroš Elezović smatra da je najveća prednost “Vojvodine”, sa kojom se njegova ekipa sastaje u finalu, iskustvo u osvajanju trofeja. – Naša ekipa ima zdravstvenih problema, tri-četiri igrača su van stroja. Međutim, mislim da imamo kvalitet koji ćemo pokušati da prezentujemo u sredu i da dobijemo “Vojvodinu” koja ima izuzetnu ekipu i par fantastičnih pojedinaca sa internacionalnim i reprezentativnim iskustvom. Neka pobedi bolji, nadam se da će to biti “Dinamo” i da će borba biti fer i korektna svih 60 minuta – rekao je Elezović. Trener Pančevaca Ivan Petković najavljuje da će u Odžake dovesti “16 ratnika koji će svih 60 minuta izgarati za pobedu i koji znaju da igraju rukomet”. – Ono što me raduje kao trenera, to je da se nalazimo u dobrom ritmu i da smo pružili nekoliko dobrih partija u regionalnoj ligi protiv jakih protivnika. Verujem da će se predstojeće finale razlikovati od svih prethodnih utakmica koje su odigrali “Vojvodina” i “Dinamo”. Naša ekipa je uvek igrala maksimalno ozbiljno Kup Vojvodine, sada i branimo trofej, tako da očekujem jednu tešku utakmicu, možda i najveću u Srbiji ove sezone i pravi praznik rukometa – rekao je Petković. Sportski centar Odžaci spremno dočekuje finalne utakmice Kupa Vojvodine za rukometašice i rukometaše. Organizatori su odlučili da ulaz u halu bude besplatan i tako omogućili svima koji žele da prisustvuju ovom prazniku rukometa.
Pre finalnih utakmica Kupa predviđeno je održavanje turnira u mini rukometu koji počinje u 14 sati. Manifestaciju “Finale Kupa Vojvodine u rukometu” organizuju Rukometni savez Vojvodine i opština Odžaci, uz podršku Sportskog saveza opštine Odžaci.