Katarina i Leona pete na Svetskom prvenstvu

Članovi SBK Speeder učestvovali su proteklih dana na Svetskom prvenstvu u krosmintonu. Kako se navodi u klupskom Izveštaju, Katarina Blažev i Leona Banić su osvojenim petim mestom bile najuspešniji srpski takmičari na svetskom prvenstvu u krosmintonu, održanom protekle nedelje u Budimpešti. Katarina je u kategoriji devojčica do 12 godina pobedama protiv Hrvatice Benčić i Ruskinje Kuznetsove obezbedila prolazak iz grupne faze, a u borbi za prvo mesto u grupi poražena je od Čehinje Krpalkove, koja je u nastavku takmičenja osvojila zlato. U četvrtfinalu je Katarina poražena od Slovenke Bervar, te u ukupnom poretku završila kao petoplasirana. Katarina je u prvom setu bila bolja, imala i nekoliko set lopti, ali je Bervar u ključnim trenucima bila sigurnija te u taj brejku osvojila prvi (23:21) a zatim nešto lakše i drugi set (16:9). Leona Banić je u grupnoj fazi devojčica do 14 godina pobedila Čehinju Mazurovu i Francuskinju Ruelle, a poražena je od trećeg nosioca Škodove iz Češke, te je prošla u narednu fazu kao drugoplasirana u grupi. U osmini finala Leona je savladala Slovakinju Amerovu rezultatom 16:9 16:11. U četvrtfinalu je protivnica bila Čehinja Holesinska, drugi nosilac na SP. Leona se sjano borila, igrala napadački ali je Holesinska bila preciznija i sigurnija sa svojim udarcima i igrajući izrazito defanzivno stigla do pobede (16:12 16:12). U konačnom plasmanu Leona je zauzela peto mesto. U nastavku takmičenja Holesinska je osvojila zlato, pobedivši favorizovanu Spare iz Letonije. U kategoriji dečaka do 12 godina nastupio je Branislav Banić ali sa dva poraza i jednom pobedom nije uspeo da izbori nastavak takmičenja. Branislav je poražen od Belgijanca Van Helemonta i Slovenca Jevševara a savladao je Francuza Fumoleau–Lopesa. U ženskoj juniorskoj kategoriji nastupile su Jelena Janković i Gorana Radmilo. Jelena je poražena od Slovenke Rogelj i Mađarice Racz-Fodor a savladala je Nemicu Huber te nije prošla dalje iz grupne faze. Gorana je izgubila mečeve protiv Mađarice Vereš, Slovenke Zorec i Slovakinje Imrihove a pobedila je Mađaricu Szabo i takođe nije prošla grupnu fazu. Od seniora i veterana prvi su nastupili Alida i Boris Jerković u mešovitim parovima, kao i Gligorije Gluhović i Željko Banić u veteranskim parovima u četvrtak. Alida i Boris su odigrali vrlo loše i ispali u drugom kolu od francuskog para Branellec/Cado. Gligorije i Željko su pobedili u prvom kolu letonski par Zvaigzne/Aboltis, a drugom poraženi od prvih nosilaca i novih prvaka sveta, poljskog para Chmielewski/Wrobel. U petak su odigrane grupne faze najjačih kategorija, Open i ženske kategorije. Alida Jerković je ostvarila pobede protiv Nemice Rolfes i Japanke Shiga, ali je poražena od Nemice Nickel i Poljakinje Wiklanske te je svoj nastup na SP završila u grupnoj fazi. Boris Jerković je sjajno odigrao grupnu fazu, ostvario tri pobede bez izgubljenog seta protiv Nemca Heindricha, Letonca Lauva i Japanca Suzukija. U petak je u prvom kolu naredne faze takmičenja je priredio jedno od iznenađenja turnira i savladao Nemca Kaatza, devetog igrača sa svetske rang liste i prvaka sveta u kategoriji parova (16:10 16:13). U narednom kolu za protivnika je dobio drugog nosioca, trostrukog prvaka sveta Šveđanina Hjalmarsona. U sjajnom meču Boris je pružio još jednu odličnu partiju te namučio Šveđanina koji je morao kroz taj brejk do pobede (16:8 i 17:15), a u nastavku turnira je osvojio svoju četvrtu titulu prvaka sveta. Veterani su svoje mečeve odigrali u subotu. Gligorije Gluhović i Željko Banić u kategoriji preko četrdeset godina, a Vladimir Blanuša i Slobodan Jerković u kategoriji preko šezdeset godina. Gligorije je doživeo tri poraza u grupnoj fazi, od Hrvata Ilića koji je postao novi svetski prvak, zatim Poljaka Kurczaka i Belgijanca Van Der Laana. Željko je poražen od Mađara Neszvadi, Slovaka Lescha i Slovenca Dolinšeka te je završio takmičenje u grupnoj fazi. Vladimir Blanuša je počeo pobedama protiv Mađara Berecza i Nemca Brandesa ali je zbog povrede pretrpeo dva poraza od Poljaka Leskog i Indijca Vikrama te nije prošao grupnu fazu. Slobodan Jerković je doživeo tri poraza, od prvog nosioca Poljaka Wincenciaka, Slovaka Heldaka i Ukrajinca Tsiukalo. Na petom svetskom prvenstvu nastupilo je 524 takmičara iz 24 zemlje, sa pet kontinenata, a somborski takmičari pokazali su odličnu igru. Malo više sportske sreće sa žrebom donelo bi članovima SBK „Speeder“ i poneku medalju. U nastavku sezone somborske takmičare očekuju srpski, češki i mađarski masters turniri, kao i nekoliko manjih međunarodnih turnira – stoji na kraju saopštenja.